Strona główna  /  Miejsca  /  Dolina Lejowa

Dolina Lejowa

Dolina Lejowa

 

Dolina Lejowa jest reglowa dolina w polskich Tatrach Zachodnich, położona między Doliną Kościeliską a Doliną Chochołowską. Stanowi odnogę środkową doliny Czarnego Dunajca.

 

Posiadająca przebieg kręty dolina o długości ok. 4,5 km spada spod Kominiarskiego Wierchu (1829 m) w kierunku północnym do polany Biały Potok (ok. 930 m n.p.m.). Dolinę otwiera wyróżniająca się, skała wapienna zwana Między Ściany (udostępniona do wspinania za opłatą). Od wschodniej strony dolina ograniczona jest reglowymi wzniesieniami Kościeliskich Kopek jak również Suchego Wierchu (1428 m), od zachodniego kierunku również reglowymi wzniesieniami Cisowej Turni (1112 m), Skrajnej Rosochy (1262 m), Zadniej Rosochy (1271 m), Wierchu Kuca (1305 m), Wierchu Spalenisko (1324 m), Małego Opalonego Wierchu (1428 m), Wielkiego Opalonego Wierchu (1485 m) jak również należącego do masywu Kominiarskiego Wierchu grzbietu Kufa. W jej zachodnie zbocza od Wierchu Spalenisko wcina się odgrodzony przełęczą Kominiarskie Siodło niedługi boczny grzbiet z wierzchołkiem Diablińca (1241 m).

 

Dolina nie ma odgałęzień bocznych, wyłącznie spod Kominiarskiego Wierchu opadają do jej górnej sekcji dwa żleby: Zabijak i Tylkowy Żleb.

Nazwa doliny wywodzi się od nazwiska góralskiego Leja. W rejestrach z 1811 roku występuje jako właściciel tej hali Jędrzej Leja z Podczerwonego. Utworzona jest w skałach osadowych.

W dolinie mieszczą się polany: Lejówki, Jaworzyna Lejowa, Polana Kuca, polana Huty Lejowe, Niżnia Polana Kominiarska i Przysłop Kominiarski. Przywrócono znowu na nich wypas (tak zwany. wypas kulturowy), dlatego ograniczone pozostało ich zarastanie lasem (niektóre polany nie są wypasane, ale koszone). Dolne partie doliny należą do Hali Lejowej, górne natomiast do Hali Kominy Tylkowe. Pod wierzchołkiem Skrajnej Rosochy w XIX wieku funkcjonowały kopalnie rud (Lejowe Banie). Dnem doliny przepływa Lejowy Potok, wpadający do Kirowej Wody.

Na dzień dzisiejszy Dolina Lejowa wchodzi w skład Wspólnoty Leśnej Uprawnionych Ośmiu Wsi z siedzibą w Witowie. Tym faktem jak również tym, że jurysdykcja Tatrzańskiego Parku Narodowego na obszarze Doliny Lejowej jest mocno ograniczona (choć dolina ta leży na obszarze TPN), może być tłumaczone zjawisko intensywnego wyrębu jej lasów.

Dolina Lejowa zaliczana jest do jednego z najrzadziej uczęszczanych przez turystów miejsc w polskich Tatrach.

Szlaki turystyczne

turystyczny szlak żółty - szlak żółty wiodący dnem doliny z polany Biały Potok na Niżnią Polanę Kominiarską. Czas przejścia: 1:10 h, powrót 55 min

turystyczny szlak czarny - znakowana czarno Ścieżka nad Reglami z Cudakowej Polany w Dolinie Kościeliskiej przez Przysłop Kominiarski, Niżnią Kominiarską Polanę i Kominiarską Przełęcz do Doliny Chochołowskiej.

  • Czas przejścia z Doliny Kościeliskiej na Niżnią Kominiarską Polanę: 40 min, z powrotem 30 min
  • Czas przejścia z polany do Doliny Chochołowskiej: 1:20 h, z powrotem 1:35 h

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Dolina_Lejowa

fot: Dolina Lejowa CC BY-SA 3.0 Opioła Jerzy (Poland) - Praca własna

 Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


blyszcz

Błyszcz

bystra-tatry-zachodnie

Bystra Tatry Zachodnie

goryczkowa-czuba

Goryczkowa Czuba

goryczkowa-przecz-wiska

Goryczkowa Przełęcz Świńska