Strona główna  /  Miejsca  /  Goryczkowa Czuba

Goryczkowa Czuba

Goryczkowa Czuba

 

Goryczkowa Czuba (słow. Goričkova kopa albo Horičkova kopa, 1913 m n.p.m.) jest to szczyt w Tatrach Zachodnich, znajdujący się w głównej grani Tatr, na granicy polsko-słowackiej.

 

 

Od sąsiedniego (w stronę na zachód) szczytu, Wysokiej Suchej Czuby rozdzielona jest przełęczą Wysokie Wrótka (ok. 1845 m), od położonego na wschód Pośredniego Goryczkowego Wierchu - Goryczkową Przełęczą Świńską (1801 m). Ma dwa wierzchołki rozdzielone przełączką o wysokości ok. 5 m. Po północnej, stronie polskiej od szczytu do Doliny Bystrej biegnie ciągnący się grzbiet, określany Kondratowym Wierchem, który odgradza od siebie dwie dolinki: Dolinę Suchą Kondracką i Dolinę Goryczkową Świńską (zachodnia odnoga Doliny Goryczkowej). Najstromsze są północno-zachodnie stoki opadające do Doliny Suchej Kondrackiej. Jest to w rozumieniu taternickim niemal ściana posiada wysokość ok. 200 m.

Po południowej, stronie słowackiej stoki Goryczkowej Czuby opadają do Doliny Cichej (do dna doliny tutaj jest prawie 700 m różnicy wysokości). Od grani opadają do tej doliny dwie obszerne grzędy, między którymi mieści się wielki żleb mający wylot powyżej Liptowskiego Koszaru.

Jego nazwa nie wywodzi się od często występującej w Tatrach rośliny goryczki, lecz od popularnego wśród górali nazwiska. Na mapie Hacqueta z 1796 r. szczyt oznaczony był jako Gorecnowa. Partie szczytowe i stoki północne składają się z granitoidów, natomiast stoki południowe, gdzieś od połowy wysokości ze skał wapiennych. Tutaj bowiem w wapiennych Tatrach Zachodnich mieści się tak zwany. wyspa krystaliczna Goryczkowej - góry zbudowane ze skał krystalicznych (granit, gnejs). Występują w nich liczne żyły hydrotermalne. Wśród skał ciekawa tatrzańska roślinność, m.in. takie rzadko występujące gatunki, jak: rojnik górski, jastrzębiec pomarańczowy, fiołek żółty sudecki, pierwiosnek maleńki. Z bardziej pospolitych roślin tatrzańskich masowo występuje tutaj dzwonek wąskolistny i alpejski, ciemiężyca zielona.

Stoki Goryczkowej Czuby zaliczane są do szczególnie lawiniastych. Lawiny schodzą do wszystkich trzech dolin, nad którymi znajduje się Goryczkowa Czuba. Na szczyt wchodzono od dawnych lat, stoki jego były wypasane i należały do Hali Goryczkowej. Pierwsze wejście zimowe na szczyt: Feliks Antoniak, Józef Lesiecki w 1908 roku.

Szlaki turystyczne

turystyczny szlak czerwony - odcinek czerwonego szlaku z Kasprowego Wierchu granią podstawową Tatr przez Goryczkową Czubę i Suche Czuby do Przełęczy pod Kopą Kondracką. Czas przejścia: 1:40 h, z powrotem 1:20 h

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Goryczkowa_Czuba

 


 
Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


blyszcz

Błyszcz

bystra-tatry-zachodnie

Bystra Tatry Zachodnie

dolina-lejowa

Dolina Lejowa

goryczkowa-przecz-wiska

Goryczkowa Przełęcz Świńska