Strona główna  /  Miejsca  /  Goryczkowa Przełęcz Świńska

Goryczkowa Przełęcz Świńska

Goryczkowa Przełęcz Świńska

 

Goryczkowa Przełęcz Świńska, w skrócie Świńska Przełęcz (słow. Horičkovo sedlo Svinické, Zapadné Goričkovo sedlo) jest to przełęcz mieszcząca się na wysokości 1801 m w grani głównej Tatr Zachodnich między Goryczkową Czubą (1913 m) a Pośrednim Goryczkowym Wierchem (1874 m). Według Wielkiej encyklopedii tatrzańskiej nazwa słowacka jest podwójnie błędna, albowiem właściwie nazwa tej przełęczy nie pochodzi ani od Świnicy, ani od rośliny goryczka, lecz od Doliny Goryczkowej Świńskiej.

 

Przez przełęcz i szczyty te przebiega granica polsko-słowacka. Południowe stoki spod przełęczy opadają do słowackiej Doliny Cichej, północne do Świńskiego Kotła. Stoki pod przełęczą są porośnięte drobną murawą, w pewnej części kamieniste. Z obydwu porą zimową schodzą lawiny, wyjątkowo duże do w wielkim stopniu niżej znajdującego się dna Doliny Cichej. Od Goryczkowej Czuby i Pośredniego Wierchu Kondrackiego w kierunku tej doliny odchodzą grzędy, między którymi mieści się depresja. Mniej więcej w środku zbocza doliny grzędy zbliżają się do siebie, tworząc obszerny lej. Poniżej przewężenia leju dołącza druga depresja schodząca spod Pośredniego Wierchu Goryczkowego. Śnieg gromadzący się w leju w pewnym momencie zsuwa się w formie lawiny uchodzącej w sąsiedztwie Liptowskiego Koszaru. Władysław Cywiński w swoim przewodniku pisze: Efekty tej zdwojonej grozy są widoczne po obu stronach dolnego żlebu: lasy na sąsiednich grzędach powalone lawinowymi podmuchami, w samym żlebie brak nawet młodników.

Turystyczne szlaki

szlak turystyczny czerwony - odcinek szlaku czerwonego z Kasprowego Wierchu granią centralną Tatr przez Goryczkową Czubę i Suche Czuby do Przełęczy pod Kopą Kondracką. Czas przejścia: 1:20 h, droga powrotna 1:40 h

źródło:http://pl.wikipedia.org/wiki/Goryczkowa_Prze%C5%82%C4%99cz_%C5%9Awi%C5%84ska

fot: Pośredni Goryczkowy Wierch a1CC BY 2.5 Jerzy Opioła - Praca własna
Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


blyszcz

Błyszcz

bystra-tatry-zachodnie

Bystra Tatry Zachodnie

dolina-lejowa

Dolina Lejowa

goryczkowa-czuba

Goryczkowa Czuba