Strona główna  /  Miejsca  /  Groń Jana Pawła II

Groń Jana Pawła II

Groń Jana Pawła II

 

Groń Jana Pawła II nazywany również Jaworzyną (poprzednia nazwa szczytu) jest szczytem bardzo blisko związanym z osobą naszego papieża Jana Pawła II. Karol Wojtyła w latach swego dzieciństwa i młodości wielokrotnie wchodził na szczyt ; również jako biskup. Latem pokonywał szlak piechotą, zimą jeździli tutaj na nartach. Ostatni raz wszedł na Leskowiec i Jaworzynę jako kardynał w 1970, po mszy, odprawionej z okazji 25. lecia kapłaństwa w Kalwarii Zebrzydowskiej. Stąd również mocno religijny charakter tego szczytu. Ocenę pozostawiam już Tobie.

 

Groń Jana Pawła II położony jest 1km na północ od Leskowca, w punkcie zbiegu grzbietów sekcji wschodniej Gór Zasolskich. Na stoku południowym mieści się schronisko PTTK, popularnie zwane Schroniskiem na Leskowcu, przy którym mieści się bogaty węzeł szlaków. Na stoku północnym znajdziemy niewielki wyciąg orczykowy, czynny zimą. Od schroniska mają początek dwie cieszące się popularnością nartostrady - do Ponikwi i do Rzyk, jak również szlak narciarski do Czartak i do Przełęczy Kocierskiej.

Na północnych i północno-wschodnich stokach znajduje się Polana Beskid, na dzień dzisiejszy dosyć mocno zarośnięta. Dawniej polana należała do kilkunastu właścicieli, a samotnie rosnące drzewa lub kępy krzewów wyznaczały granice własności.

Historia nazwy szczytu wydaje się być bardzo wciągająca. Pierwotna nazwa szczytu to Laskowskie, użyta pierwszy raz w roku 1379, w dokumencie sprzedaży wsi Świnna Poręba. Mapy austriackie spowodowały obszerne zamieszanie, nazywają główny szczyt (ówczesny Bieskid) Leskowcem , a Laskowskie - Jaworzyną. Myślę, że ta ostatnia nazwa już Wam więcej mówi. Błąd ten przetrwał do dnia dzisiejszego, choć szczyt ponownie zmienił nazwę na Groń Jana Pawła II. 9 grudnia 1981 roku działacze oddział PTTK w Wadowicach podjęli uchwałę o nadaniu dotychczasowej Jaworzynie nowej nazwy - Groń Jana Pawła II, Uczcili w taki sposób chodzącego tutaj wielokrotnie Karola Wojtyłę, złamali zasadę o nie nadawaniu szczytom nazw znanych osób, szczególnie żyjących. Wiele osób i tak używa starej nazwy - Jaworzyna.

W pobliżu szczytu mieści się Sanktuarium Ludzi Gór. Jego głównym elementem jest kaplica z kamienia łamanego, z metalowym dachem zbudowana wg projektu architektów: Haliny Jarosz, Andrzeja Kucharskiego i Jerzego Bizonia. Została otwarta i poświęcona 9 września 1995 roku przez Tadeusza Rakoczego. W ołtarzu  umieszczony jest obraz Matki Bożej Królowej Ludzi Gór. Wnętrze kryje także tron Jana Pawła II, na którym siedział w Skoczowie 22 maja 1995 roku.

Wierzchołek Gronia Jana Pawła II mieści się 30 metrów powyżej Sanktuarium. Możemy zobaczyć z niego Babią Górę, Przełęcz Lipnicką, pasmo Polic. Za doliną Skawy - Beskid Makowski, a w głębi Beskid Wyspowy i Gorce.

Schronisko Leskowiec powstało w 1932 roku , posiadało wtedy 2 sypialnie, jadalnię, kuchnię i izbę dla gospodarza. Pierwszym gospodarzem był Franciszek Byrski, a od 1938 roku gospodarzył tutaj Jan Targosz z Targoszowa. Schronisko prędko stało się popularne i było celem wypadów turystycznych głównie z Wadowic i Andrychowa. W okresie wojny obiekt przejęła organizacja Beskidenverein, jednakże ówczesny dzierżawca nie stracił posady. Stacjonował tutaj 20 osobowy oddział Volkssturmu. W 1945 roku dostał rozkaz spalenia schroniska. Jan Targosz wyciągnął parę butelek bimbru i uratował obiekt. Kolejnymi prowadzącymi obiekt byli: Stefan Bargiel z Targoszowa (1955-1958), Jan Rzycki z żną Jadwigą z Ponikwi (1958-1970), Kazimierz Malarz z Wadowic (1970-1996), a aktualnie gospodarują Halina i Jan Lizakowie.

Jak pisze Radosław Truś: W środku przykuwają uwagę rysunki panoramiczne Beskidu Małego Józefa Sarnickego z lat 1937-1938 a także mapa turystyczno-krajoznawcza ziemi wadowickiej opracowana przez Aleksego Siemionowa i rysowana przez Władysłwa Worytko w 1982 roku.

Pod drogowskazami w 2004 r. pozostały złożone płyty kamienne z wykutymi obrysami hrabiowskich stóp, w pobliżu stoi kapliczka z figurką Matki Bożej. W budynku sąsiednim mieści się Goprówka, a powyżej schroniska znajdziemy stację Meteo.

 

źródło: beskidmaly.pl
Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


amana-skaa

Łamana Skała

leskowiec

Leskowiec

potrljna

Potrójna

czupel

Czupel