Strona główna  /  Miejsca  /  Hrobacza Łąka

Hrobacza Łąka

Hrobacza Łąka

 

Hrobacza (Chrobacza) Łąka jest szczytem ciekawym i pod pewnym względem budzącym kontrowersje. Miejscem, które warto odwiedzić dla pięknych krajobrazów , dla wielkiego, 35-metrowego Krzyża Trzeciego Tysiąclecia, który po zmroku jest oświetlony. Nie jednego turystę zaciekawił widok Krzyża. Na Hrobaczej (Chrobaczej) Łące położone jest schronisko

 

Hrobacza (Chrobacza) Łąka wznosi się na wysokość 828 m n.p.m. i zaliczany jest do jednego z wyższych szczytów zachodniej części Beskidu Małego. Należy do grupy Magurki Wilkowickiej i położona jest pomiędzy szczytami Groniczki i Bujakowskim Groniem.

Od południowego wschodu (Kozy) szczyt jest mocno pokryty lasem. Patrząc z tej strony możemy zobaczyć jak bardzo wypiętrzonym (ok 500m) i zarazem stromym szczytem jest Hrobacza (Chrobacza) Łąka. Pomiędzy drzewami widać wspomniany wcześniej Krzyż.

Południowy stok szczytu to piękna polana (Izydorowska Polana - źródło Andrzej Matuszczyk). Właśnie to miejsce jest warte poniesienia trudu wspinaczki na szczyt góry! Dla potrzeb opisu widoku zacytuje Radosława Trusia (przewodnik Beskid May oficyna Rewasz) :

Ze szczytu polany rozciąga się panorama na Jezioro Międzybrodzkie, podnoszący się za nim Żar z widocznym zbiornikiem elektrowni szczytowo-pompowej , Kiczerę, Kocierz i Jaworzynę. W kierunku płd. za doliną Żarnówki Dużej poprzeczny Nowy Świat, za nim cały masyw Czupla - od Suchego Wierchu po Magurkę. W tle za nią Beskid Śląski ze Skrzycznem a także Klimczokiem i Magurą.

Dodam, że na dalszym planie można oglądać Królową Beskidów - Babią Górę, masyw Pilska i Romanki a także Tatry Zachodnie.

Przejdźmy do wspomnianego wcześniej Krzyża, który jest kojarzony z Hrobaczą (Chrobaczą) Łąką od 2002 rok. Wtedy to dzięki staraniom mieszkańców Kóz i Międzybrodzia Bialskiego zbudowano -35-metrowy Krzyż Trzeciego Tysiąclecia (pamiątka 10-lecia diecezji bielsko-żywieckiej). Krzyż oczywiście został uroczyście poświęcony. Dawniej na miejscu Krzyża znajdował się trianguł. Obok położony jest głaz z napisem Stat cruź dm volvitur orbis co określa Krzyż stoi tak długo , jak kręci się świat. Interesującym pomysłem jest widokowa platforma, z której rozciąga się panorama na Pogórze Śląskie. Tak jak wspominałem Krzyż jest nocą oświetlony i widoczny z daleka.

Ostatnią atrakcją, choć dość dziwną, jest nasz Dom Turystyczno Rekolekcyjny, czyli takie wyrwane z rzeczywistości schronisko. Oczywiście jest to moja prywatna opinia. Schronisko zostało wybudowane w 1935 roku przez rodzinę Dorzaków. Miało być odpowiedzią Beskidenverein na powstałe wcześniej polskie schronisko w sąsiedztwie Magurki Widok na Tatry. Właściciele, jak wspomina w swoim przewodniku Radek Truś, podpisali podczas okupacji volkslistę, żeby móc dalej prowadzić schronisko. Pomimo częstych wizyt Niemców w schronisku ukrywana była tam dziewczynka żydowska a także ukrywane były obrazy Kossaka. Właściciele pomagali także ukrywającemu się spadochroniarzowi sowieckiemu. Dzięki temu obiekt  nie pozostał zarekwirowany przez państwo ludowe. Kolejnym właścicielem był Rudolf Baścik. Budynek doczekał się rozbudowy. W roku 1991 przekazał schronisko warszawskiej fundacji SOS w Obronie Poczętego Życia. Dzisiaj jest to wspomniany Dom Turystyczno-Rekolekcyjny. Posiada 35 miejsc noclegowych i bufet. Bardzo interesujące jest stwierdzenie w przewodniku Radka Trusia -  ...Warunki spartańskie, brakuje wody i prądu. Na nocleg trzeba się umówić, telefonu brak.

Szczyt stanowi bardzo dobry węzeł szlaków turystycznych. Swoje wycieczki można zaplanować z: Lipnika, Kóż, Porąbki , Żarnówki, Przełęczy Przegibek i Straconki (dzielnica Bielska-Białej).

źródło: beskidmaly.pl
Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


czupel

Czupel

magurka-wilkowicka

Magurka Wilkowicka

rogacz-kczupla

Rogacz (k.Czupla)

groniczki

Groniczki