Jugosławia. Rozsypana układanka Autor : Martens kategoria: Książki
Produkt dostępny w sklepach:W naszym serwisie internetowym znajduje się dużo wielbicieli rejonów byłej Jugosławii. Kraju, który jeszcze nie dawno, przez wiele osób był postrzegany jako fantastyczny. Jeden człowiek złożył w jedną całość mozaikę rozmaitych narodów i etnicznych grup, religii i kultur, języków i alfabetów. Bardzo długo, w ramach pomysłu nazwanego Jugosławia, poskromił tą całą mieszankę wybuchową. Jego rządy były okropną dyktaturą. Jednak po jego śmierci, wszystko się rozpadło.


Była Jugosławia rozpadła się na parę niezależnych republik. Z radością spędzamy czas w Chorwacji, która należy do ulubionych kierunków turystycznych naszych rodaków. Zdarza się, że na narty podążamy do Słowenii. Na tym kończy się nasza aktualna wiedza na temat tego obszaru. Autory zapraszają na wspaniałą ekspedycję po terenach byłej Jugosławii.

Pokazują nie znane miejsca, opowiadają niesamowite historie, wspominają wyjątkowych ludzi. Mówią, czym była Jugosławia, nim śmiertelny nacjonalizm doprowadził do jej rozpadu.

Beata i Paweł Pomykalscy - Para w pracy i w życiu. Praca, która jednocześnie jest ich pasją. Dużo podróżują, o czym następnie piszą. Z wyboru i urodzenia związani z Górnym Śląskiem, któremu poświęcają mnóstwo uwagi, starając się go wyzwolić ze wszelkich negatywnych stereotypów. Ich drugą dużą miłością jest rejon byłej Jugosławii. Bliska jest im idea, w zgodzie z która ludzie bez zależności od religii i narodowości mogą żyć razem. Chociaż nieraz nie jest to w ogóle takie łatwe.

Oboje ukończyli politologiczne studia, w czasie jakich odnaleźli swoją zawodową drogę. Paweł kształcił się w fotografii, na jego koncie jest wiele wystaw i publikacji. Beata poświęciła się kulturze i językom Słowian, co ją zaprowadziło do uzyskania stopnia doktora w zakresie nauk o polityce. Swoją przygodę z książkami rozpoczęli w 2008 roku.