Klasztor franciszkański - muzeum muszli Autor : Martens kategoria: Chorwacja
Produkt dostępny w sklepach:Klasztor Franciszkański (Klasztor Franciszkanów Błogosławionej Marii Dziewicy) z kolekcją muszli, zbudowany pozostał w roku 1400. Choć jego wygląd obecny uzyskał po przebudowie w roku 1614. Samo muzeum z ponad 4 tys. muszli i muszelek z całego świata pozostało założone w roku 1963 przez franciszkanina, brata Jure Radicia. Muzeum uznawane za jedno z najpiękniejszych i największych malakologicznych muzeów na naszym globie.Wysokość : 4.00 m n.p.m.

  Przy ulicy Franjevacki Put znajduje się Franciszkański Klasztor. Mnisi osiedlili się w tym rejonie już w XV wieku, jednak ich siedziba ciągle była niszczona za sprawą kolejnych podbojów a także trzęsień ziemi (1667 i 1962). Systematycznie odbudowywali i remontowali świątynię, a nawet ją powiększali. W 1944 roku budynek skonfiskowany pozostał przez ówczesne władze państwowe i przekształcony na ośrodek zdrowia. W 2002 roku końcowo budynek odnowiono do jego pierwotnego kształtu. Obecnie klasztor mieści w swoich murach wielkie archiwum kościelne:  około 5000 książek, 24 inkabułami, 369 dokumentów tureckich. Na obszarze Klasztoru Franciszkanów znajduje się Muzeum Malakologii, skrótowo nazywane Muzeum Muszli.
 
  Muzeum Malakologii zostało założone w roku 1963 przez naukowca i teologa dr Jure Radić. Obecnie stanowi ono część Instytutu Morze i Góry. Można w tym miejscu  przeglądać ponad 3000 egzemplarzy muszli mięczaków morskich (zwłaszcza ślimaków Morza Adriatyckiego), które pozostały sklasyfikowane wg. podziału geograficznego a także okresu, z  jakiego pochodzą (od triasu do współczesności). Prezentowane są także zbiory rodzimych roślin i zbiory roślin zielonychj rejonu masywu Biokova.
 
 zdjęcie: makarska-online.net