Strona główna  /  Miejsca  /  Leskowiec

Leskowiec

Leskowiec

 

eskowiec ma jedno oblicze, lecz zależy kto na nie patrzy inaczej jest odbierane. Dla jednych jest to miejsce, które po prostu trzeba odwiedzić, inni omijają długim łukiem, inni kochają ten szczyt do szaleństwa! Co ukrywa w sobie szczyt znanego wszystkim Leskowca i dlaczego budzi tyle emocji?

 

Leskowiec nie jest najwyżej położonym szczytem Beskidu Małego, a jest od niego dużo bardziej atrakcyjny. Zajmuje on w tej rywalizacji III miejsce - wznosi się na wysokość 922 m. n.p.m. i góruje nad pobliskimi szczytami. Zarówno Czupel i Łamana Skała mimo, że są wyższe, nie uzyskały takiej popularności jak Leskowiec. Zastanówmy się co do tego doprowadziło?

Moim skromnym zdaniem największą popularność w ostatnich latach Leskowiec zyskał za sprawą swojego sąsiada! Odległy o 1 kilometr na pólnoc od szczytu Groń Jana Pawła II (Jaworzyna) przyciąga tysiące wiernych. To w tym miejscu zbudowane pozostało Sanktuarium Górskie Matki Bożej Królowej Ludzi Gór.

Paradoksalnie Schronisko pod Leskowcem (o schronisku będzie można poczytać już niebawem...) wcale nie mieści się na Leskowcu! A właśnie w sąsiedztwie szczytu Gronia Jana Pawła II (Jaworzyna), jaki kiedyś nosił nazwę Laskowca, dlatego te nieścisłości.

Więc co takiego mieści się na Leskowcu? Piękny, o ile nie najpiękniejszy, widokowy punkt w Beskidzie Małym. Z odkrytej polany szczytowej oglądać jesteśmy w stanie... Pozwolę sobie zacytować Radosława Trusia: Po lewej stronie Beskid Makowski: od ostrych kop Żaru i Lanckorońskiej Góry, poprzez Babicę, Kotuń i Koskową Górę, po nakładające się na siebie szczyty po prawej stronie doliny Skawy. Za grupą Żurawnicy wystają Gorce, a na lewo od nich Beskid Wyspowy. Dalej w prawo całe Pasmo Jałowieckie od Magurki nad Suchą aż po Jałowiec, a za nimi pasmo Polic, Tatry (na horyzoncie) i Babia Góra. Za obniżeniem grzbietu granicznego wyrasta Pilsko i stożek Romanki, przed jaką niższa grupa Jastrzębicy. Panoramę zamykają stoki Czarnej Góry i Zdziebla.

Na szczycie znajduje się niewielki schron z ławeczkami a także specjalna tablica z opisem szczytów, które wchodzą w skład panoramy, jaką jesteśmy w stanie oglądać z Leskowca. Bardzo dobre udogodnienie i duży plus pod względem edukacyjnym.%%pend%% %%pstart%%Na szczycie znajduje się także drewniany krzyż milenijny zbudowany w 2000 roku. Zajął on miejsce poprzedniego krzyża, jaki był o 100 lat starszy. I to w zasadzie tyle, bo nic więcej tu nie ma. No, może oprócz historii, która jest nade wszystko bogata

Wielu zapaleńców Beskidu Małego wie, że Leskowiec w dawnych czasach nazywany był Bieskidem, zaś jego północny wierzchołek nazywał się Laskowskie (Groń Jana Pawła II, Jaworzyna). Pierwszy raz użyto tej nazwy w roku 1379 w dokumencie sprzedaży wsi Świnna Poręba. Błąd pojawił się na austriackich mapach z XIX wieku, w jakich główny szczyt nazwano Leskowcem a Jaworzyną dotychczasowe Laskowskie. Dalej wszystko miało miejsce jak w głuchym telefonie i błąd ten został prawda rzeczywistą.

Co ciekawe, a pisze o tym także Radosław Truś, jeszcze 20 lat wcześniej na Leskowcu wypasano owce, a juhasi nie korzystali z szałasu, jednak z mało eleganckiego kolorowego namiotu.

Najwięcej wrażeń wzbudza jednak nader świeża historia związana z Leskowcem. Wielu z Was na pewno słyszało o Hrabskich Butach. Początek tej historii sięga roku 1846. Wtedy to 24-letni hrabia Adam Potocki z Zatora wraz z małżonką wszedł na szczyt Leskowca. Oczywiście hrabia miał małe widzi mi się i kazał z tej okazji wykuć w leżących, kamiennych płytach obrysy swoich stóp. Miejscowa ludność od tego momentu szczyt Leskowiec nazywała Hrabskimi Butami. Jest rok 1898, młoda hrabianka, 14-letnia Marysia Wielkopolska i towarzyszący jej Roman Taube lat 40 powielają pomysł hrabiego - powstaje druga tablica z obrysami stóp. Pasterze zrzucili obie płyty w las opadający ze szczytu od północnej strony. Płyty zostały odnalezione niedawno, na wpół zakopane w ściółce leśnej stromego zbocza. W roku 2004 przetransportowano je w okolice schroniska PTTK na Leskowcu i ułożono pod drogowskazami turystycznymi.

źródło: beskidmaly.pl
Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


amana-skaa

Łamana Skała

gro-jana-pawa-ii

Groń Jana Pawła II

potrljna

Potrójna

czupel

Czupel