Makarska - Chorwacja Autor : Martens kategoria: Chorwacja
Produkt dostępny w sklepach:Makarska (wł. Macarsca, niem. Macharscha) jest miastem w południowo-wschodniej Chorwacji (Dalmacja), w żupanii splicko-dalmatyńskiej, u podnóża górskiego masywu Biokovo (Góry Dynarskie), nad Morzem Adriatyckim, centralny ośrodek Riwiery Makarskiej i największych rozmiarów chorwacki kurort turystyczny, znajdujący się pomiędzy Dubrownikiem a Splitem.Wysokość : 5.00 m n.p.m.

Makarska zaliczana jest do jednej z najcieplejszych miejscowości w Chorwacji. Panuje tutaj normalny śródziemnomorski klimat. Suche i ciepłe lato oraz łagodna zima z opadami deszczu. W ciągu roku statystycznie notuje się w tym miejscu ponad 2700 słonecznych godzin. Średnia roczna temperatura wynosi 20 °C, natomiast średnia temperatura w okresie letnim waha się między 23 °C, a 27 °C.

Rozkwit turystyki o skali masowej w Makarskiej miał miejsce na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. Związany był z oddaniem do eksploatacji w roku 1965 krajowej drogi ze Splitu do Dubrownika - tak zwana Magistrala Adriatycka (aktualna krajowa droga numer D8). Do dnia dzisiejszego jest ona drogą kierującą do miasta, ale straciła status trasy międzynarodowej E65 na rzecz posiadającego 40 kilometrów odcinka autostrady A1 Šestanovac - Ravča.

W Makarskiej znajdują się dwa bulwary nadmorskie, z posadzonymi palmami oraz licznymi punktami gastronomiczno-handlowymi. W zatoce Donja Luka znajduje się półtorakilometrowa plaża kamienista. Plaża biorąc pod uwagę niewielką szerokość jest bardzo tłoczna, ale są długie i bez problemu można znaleźć miejsca o każdej porze dnia. W płytkich wodach znajdują się jeżowce.

W Makarskiej istnieje wiele pensjonatów a także hoteli. W całym sezonie Makarską odwiedza przeszło 100 tysięcy turystów.

Mimo bogatego życia nocnego, miasto cechuje się względnie wysokim bezpieczeństwem. Makarska sławna jest z klubów, dyskotek i pubów (wiele z nich organizowanych jest na świeżym powietrzu). Podczas wakacji mają miejsce liczne kulturalne imprezy.

W marinie znajduje się dużo jachtów. Można w niej znaleźć promowe połączenia na znajdujące się w pobliżu wyspy: Hvar i Brač, albo skorzystać z rejsu statkiem w stronę ujścia rzeki do morza, gdzie łączy się woda słona i słodka.

Historia Makarska

W przeszłości mieściła się w tym miejscu osada rzymska, z dużym prawdopodobieństwem zwana Muccurum. W VI w. pozostała ona przejęta przez Gotów, a później przez nich zniszczona. Później tutejsze tereny zajęli Słowianie - miasto traktowali jako strategiczny punkt, z jakiego atakować mogli płynące do Wenecji statki.

W następnych wiekach w Makarskiej rządy swoje prowadzili królowie chorwacko-węgierscy, a w XV w. na tutejszych terenach zjawili się Turcy, którzy zostali z tego miejsca wypędzenie w zasadzie dopiero w 1646 roku przez Wenecjan. Makarska była pod panowaniem Wenecjan, aż do 1797 roku (upadek Republiki Weneckiej). W tym okresie tereny te zdobyli Habsburgowie.

Nazwa Makarska pozostała wymieniana pierwszy raz w 1502 roku, a wywodzi się od słowa "Makra" - najstarszej osady na tej części wybrzeża dalmatyńskiego, dawnej stolicy jednego z trzech regionów Księstwa Neretwiańskiego.

Miasto zostało poważnie zniszczone podczas II wojny światowej. Część zabudowy, która ocalała w czasie wojny, ucierpiała w czasie trzęsienia ziemi w 1962 roku. W następnych latach Makarska sukcesywnie była odbudowywana i rozbudowywana, a dziś jest jednym najbardziej znaczących turystycznych ośrodków w kraju.

Makarska Zabytki

Klasztor franciszkański z 1614 r. (z kolekcją muszli)

Muzeum Miejskie - wystawia eksponaty etnograficzne, historyczne i archeologiczne powiązane z miastem

Katedra św. Marka z 1766 r. na placu Kačić Miošicia (na placu przed kościołem znajduje się pomnik o. Andriji Kačić Miošicia z 1890 roku. i fontanna barokowa)

 

zdjęcie: https://pixabay.com/pl/chorwacja-makarska-beach-584088/