Strona główna  /  Miejsca  /  Śnieżka

Śnieżka

Śnieżka

 

nieżka (czes. Sněžka, niem. Schneekoppe) jest najwyższym szczytem Karkonoszy a także Sudetów. Jest także najwyższym szczytem Czech. Wznosi się na wysokość 1602 n.p.m na granicy polsko-czeskiej. Należy do Korony Europy oraz Korony Gór Polski.

 

Śnieżka stworzona jest zwłaszcza ze skał metamorficznych zwanych hornfelsami ( powstałych w wyniku przeobrażenia łupków w wyniku oddziaływania intrudującej magmy granitowej w czasie okresu karbońskiego ), a u swojej podstawy, z granitu. Zbocze południowe, pocięte jest głębokimi żlebami. Od północy dominuje stromo opadający skalny rumosz. Natomiast od wschodu łagodnie schodzi do Słonecznej Doliny.

Panuje tutaj specyficzny klimat podobny do tego jaki mamy za kołem podbiegunowym. Dlatego na niższych wysokościach aniżeli winnych miejscach w tych szerokościach geograficznych wykształciła się roślinność alpejska. Średnia roczna temperatura na Śnieżce tylko trochę przekracza 0°C. Średnia  prędkość wiatru  wynosi prawie 12m/s a mają miejsce zimowe miesiące gdy przekracza 25 m/s.

Ze szczytu można oglądać piękne panoramy. Widoczność przy sprzyjających warunkach przekracza nawet 200 kilometrów.

Nazwa Śnieżka wywodzi się  z XIX wieku i wzięła swoją nazwę od przymiotnika śnieżna, czyli pokryta śniegiem.

 

  • szlak turystyczny czerwony na Przełęcz Okraj (kierunek wschodni) i Równię pod Śnieżką – Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej
  • szlak turystyczny niebieski na Przełęcz Okraj przez Skalny Stół (kierunek wschodni) i do Karpacza przez Mały Staw. Ze Śnieżki szlak schodzi Drogą Jubileuszową
  • Szlak żółty – Velká Úpa trasą pod wyciągiem krzesełkowym (czeski)

 
Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


bialy-jar

Biały Jar

kopa

Kopa

dom-lski

Dom Śląski

orlinek

Orlinek