Strona główna  /  Miejsca  /  Potrójna

Potrójna

Potrójna

 

Potrójną zaliczam do moich ulubionych szczytów Beskidu Małego. W dużej mierze spowodowane jest to ładną polaną podszczytową, z jednym z najpiękniejszych widoków w paśmie Beskidu Małego! Powinnaś lub też powinieneś to zobaczyć osobiście!

 

Potrójna nazywana również Czarnym Groniem umiejscowiona jest na wysokości 884 m n.p.m, między przełęczą Skaliste i przełęczą Zakocierską, w okolicy osiedla Hatale i osiedla Potrójna (Hatale mieszczą się niżej aniżeli Potrójna). Na Potrójnej znajduje się węzeł szlaków turystycznych w kierunku Przełęczy Kocierskiej, Targanic a także Łamanej Skały. Nazwy Czarny Groń i Potrójna są dwuznaczne w Beskidzie Małym, ponieważ Czarny Groń znajduje się również w grzbiecie odchodzącym na północ w kierunku Boleciny i Rzyk. A Potrójna znajduje się również na szlaku czerwonym, między Leskowcem a Łamaną Skałą.

Radosław Truś, którym bardzo często się posiłkuję, w taki sposób opisuje widoki z Potrójnej:

Na północy widoczny jest Pogórze Śląskie i Pasemko Bliźniaków ciągnące się od Andrychowa po Wadowice, w prawo wyrasta Czarny Groń, ku któremu Potrójna wysyła trawiaste ramię. Zaraz za nim podnoszą się szczyty okalające Kotlinę Rzycką - od Gancarza, poprzez trójgarbny Leskowiec, Przełęcz Beskidek, Łamaną Skałę, aż po niższy wierzchołek Potrójnej. Z tyłu od Łamanej Skały odchodzi grzbiet Pasemka Łysiny z widocznym na prawo od Gibasów Gronia osiedlem Groń. Na wschodzie w oddali Beskid Makowski i Wyspowy, w lewo od Łamanej Skały widoczny jest Gorce, a po jej obu stronach - Police. Na południu, nad Gibasów Groniem Babia Góra z Cylem, na jej tle Pasmo Jałowieckie, a dalej w prawo za przełęczą Glinne - Pilsko z Romanką i Lipowską. Przy dobrej pogodzie między Babią Górą a Pilskiem widoczny jest łańcuch Tatr. Na zachód opada dolina Targaniczanki. Zalesione ramię schodzi z płd. szczytu Potrójnej w stronę Przełęczy Kocierskiej i Błasiakówki ( z zabudowaniami zajazdu Kocierz). Bardziej na południe za doliną Kocierki wystaje Pasemko Łysiny ze Ścieszków Groniem i Przykrzycą, a dalej widoczny jest Kotlinę Żywiecką i dolinę górnej Soły, jaką zamyka pasmo Wielkiej Raczy. W prawo w oddali Beskid Śląski - od Glinnego i Magurek, poprzez Baranią Górę, aż po Skrzyczne. Dalsze szczyty wysłania Kocierz, wysyłając na południe ramię Jaworzyny. W prawo od niego wyrastają Cisowe Grapy i Kiczera, a między nimi płaski Żar ze zbiornikiem na szczycie. Od Błasiakówki odchodzi w prawo Pasemko Bukowskie: Kaprówka, Bukowski Groń i Złota Góra. W kierunku zachodnim można rozpoznać grupę Magurki, Czupla i Hrobaczej (Chrobaczej) Łąki a także skrawki Magury i Klimczoka w Beskidzie Śląskim.     

 

źródło:beskidmaly.pl
Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


amana-skaa

Łamana Skała

gro-jana-pawa-ii

Groń Jana Pawła II

leskowiec

Leskowiec

czupel

Czupel