Strona główna  /  Produkty  /   Poznań Konrad Kazimierz Czapliński

 Poznań Konrad Kazimierz Czapliński

Poznań Konrad Kazimierz Czapliński

 

Wszystko, co po sobie zostawiamy w materialnej sferze, jest żywym źródłem historycznym, z którego sięgamy po różnorakie dane na temat przeszłości. Moja prezentacja Poznania skupia się na tych aspektach historii miasta, które warte są wyróżnienia i stałego miejsca w naszej pamięci; szersze jego przedstawienie ograniczony jest objętością tego albumu.

 

Zwiedzając Poznań, odnosimy wrażenie, że zastygła w jego murach historia, która zaczęła się tutaj setki lat wcześniej i odciska swoje piętno na dzisiejszym dniu. Spacerując po Starym Mieście, widzimy kościoły, zamki, pałace, fontanny, kamienice, fabryki, cmentarze, ale również rewelacyjne innowacyjne budowle. Podziwiamy dzieła sztuki i rzemiosła przechowywane w muzeach.
Poznań to pograniczne miasto, które wielokrotnie zmieniało swoje opcje; zmieniali się także jego mieszkańcy. Od potężnego grodu państwa Piastów i intelektualnej stolicy Polski, przez upadki i wzloty, aż do głównego ośrodka Prus Południowych. Od duchownych z Zachodu (z biskupem Jordanem), po Niemców, Włochów, Holendrów, Żydów i innych, którzy tutaj znaleźli swój dom, swoją małą ojczyznę. Zatem dziedzictwo materialnej kultury jest nierozerwalnie związane z duchowymi wartościami, które przechodziły z pokolenia na pokolenie, w formie obyczajów, zachowań, języka, nazw, zjawisk kulturowych i społecznych.
Tak powstawał obecny Poznań. Warto dać się ponieść fantazji i oczami wyobraźni obejrzeć biskupa Jordana
w podziemiach Katedry, w Złotej Kaplicy - pierwszych władców Polski, Mieszka I i Bolesława Chrobrego, a na Wzgórzu Zamkowym - króla Przemysła II z orłem w koronie na piersi. Jana Baptystę di Quadro - mecenasa sztuki króla Stasia, Karola Marcinkowskiego, Edwarda Raczyńskiego i wielu, wielu rewelacyjnych obywateli owego ładnego miasta.
Prezentowany album to właśnie wynik spotkania z tymi, którzy na przestrzeni ponad tysiąca lat tworzyli Poznań. Z przyjemnością będę wspominał współpracę ze wszystkimi, którzy w tym przedsięwzięciu uczestniczyli, i mam nadzieję, że ten album stanie się naszą wspólną radością.

Konrad Kazimierz Czapliński

Album o Poznaniu zawiera teksty w trzech wersjach językowych - polskiej, brytyjskiej i niemieckiej. 

 

 
Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


podrlze-zycia-nowa-zelandia-kapadocja-etiopia-national-geographic

Podróże życia (Nowa Zelandia, Kapadocja, Etiopia...) National Geographic