Strona główna  /  Miejsca  /  Stacja Kolejowa w Karpaczu

Stacja Kolejowa w Karpaczu

Stacja Kolejowa w Karpaczu

 

Karpacz jest to nieczynna stacja kolejowa w Karpaczu, w powiecie jeleniogórskim; w województwie dolnośląskim, w Polsce. Od 2012 siedziba Miejskiego Muzeum Zabawek, biblioteki miejskiej jak również informacji turystycznej.

 

 

Stacja została stworzona w 1895 roku kiedy to za sprawą lini prywatnej dotarła kolej do Karpacza.. Stacja była ślepo zakończona, jednak jeszcze przed wybuchem I wojny światowej planowano jej wydłużenie do stacji Karpacz Górny oraz stacji Śnieżka. Po II wojnie światowej ruch pociągów został wznowiony 1 lipca 1945, jednak już 8 lipca podpisano umowę z ZSRR, w myśl której w ramach reparacji dla tego kraju usunięto elektryczną trakcję m.in. z linii Jelenia Góra - Karpacz.

Ruch kolejowy w Karpaczu pozostał wstrzymany 3 kwietnia 2000, a następnie zamknięty ostatecznie 23 listopada 2001.

Wiosną 2005 rozpoczęły się starania adoratorów kolei o udostępnienie przez PKP torów linii Mysłakowice - Karpacz oraz o przejęcie przez gminę niszczejącego budynku stacji w Karpaczu. W 2006 w ramach pomysłu Karkonoskie Drezyny Ręczne na stacji pojawiły się drezyny. Ponadto został uruchomiony zegar oraz pozostała zorganizowana wystawa z czasów świetności stacji.

W 2008, pochodzący z 1925 budynek stacji przejęło nieodpłatnie miasto Karpacz, które przystąpiło do realizacji pomysłu pod nazwą "Adaptacja byłego dworca i terenów kolejowych na potrzeby karpaczańskiego centrum kultury i turystyki" o wartości 3.916.810,78 zł (w tym unijne dofinansowanie w kwocie 2.203.482,24 zł). Realizacja pomysłu zakończyła się w grudniu 2011 roku. Od czerwca 2012 w budynku funkcjonuje Miejskie Muzeum Zabawek w Karpaczu.

źródło:http://pl.wikipedia.org/wiki/Karpacz_%28stacja_kolejowa%29

fot: Irena Goderska
Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


bialy-jar

Biały Jar

niezka

Śnieżka

kopa

Kopa

dom-lski

Dom Śląski