Strona główna  /  Miejsca  /  Suchy Wierch

Suchy Wierch

Suchy Wierch

 

Czy wiesz, że spod Suchego Wierchu możesz podziwiać bardzo ładne, górskie krajobrazy? Nie ma w tym nic niecodziennego, jednak możesz to robić w zupełnej ciszy, gdyż szczyt nie jest popularny wśród turystów.

 

Suchy Wierch wznosi się na wysokość 799 m n.p.m. Znajduje się pomiędzy szczytem Rogacz i miejscowością Czernichów. Ogromna kulminacja wznosi się urwistym , pokrytym lasami stokiem nad przełomowym rejonem rzeki Soły.

Po stromym podejściu od strony Czernichowa dotrzemy na widokowe łąki, które prezentują nam ostatnie widoki przed wejściem na Suchy Wierch. A widoki jak to zawsze w Beskidzie Małym są imponujące, tak opisuje je Radosław Truś:%%pend%% %%pstart%%Na południu, ponad doliną Roztoki i Soliskiem widoczny jest Beskid Żywiecki z dominującym po środki Pilskiem. Prawo od niego Romanka, Lipowska i Prusów, a ponad doliną górnej Soły pasmo Wielkiej Raczy z charakterystyczną sylwetką Muńcuła. Dalej w prawo wznoszą się stoki Glinnego w Beskidzie Śląskim. Ponad drzewami z lewej dostrzec można Babią Górę.

Co ciekawe w rejonie wspomnianej łąki spotykamy okazałe jesiony, lecz trafiają się również grusze i jabłonie, które wskazują, że wcześniej było w tym miejscu prowadzone gospodarstwo. Na szlaku w stronę Czupla rosną kępy purpurowej naparstnicy.

Andrzej Matuszczyk pisze w swoim przewodniku, że w masywie Suchego Wierchu spotkamy rzadkie w Beskidach kamienne szałasy.

źródło: beskidmaly.pl
Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


czupel

Czupel

magurka-wilkowicka

Magurka Wilkowicka

rogacz-kczupla

Rogacz (k.Czupla)

groniczki

Groniczki