Strona główna  /  Wycieczki  /  Wycieczka na Błatnią

Wycieczka na Błatnią

Wycieczka na Błatnią

Trasa: Bielsko-Biała - Wapienica - Błatnia - Wapienica - Bielsko-Biała.
Data: Array
Uczestnicy:

 

Na malowniczo położonym szczycie Błatniej (917 m) znajduje się ładna hala z rozległym widokiem prawie we wszystkich kierunkach i bardzo ładnie znajduje się na brzegu polany schronisko.

 

  Sam wierzchołek posiada formę nieregularnego kopczyka, wyrastającego ponad połogą halę, za to widok z niego rewelacyjny: na południe przez dolinę Brennicy na pasmo Równicy i Trzech Kopców a następnie na Czantorię z grzbietem granicznym, a przy dobrej pogodzie jeszcze dalej - na część Beskidu Śląskiego już po stronie morawskiej. Bardziej po lewej za grzbietem Starego Gronia i Kotarzem majaczy Barania Góra a także główny grzbiet w kierunku Skrzycznego z Zielonym Kopcem i Malinowską Skałą. Na północ natomiast możemy zobaczyć opadające nad Wapienicę i Bielsko niewysokie już grzbiety kończące Beskid Śląski a także ciągnąca się dalej równinę.

Schronisko podszczytowe na Błatniej (891 m) należy do najładniej położonych w całych Beskidach Zachodnich. Wtulone w zbocze wprost na południe od szczytu, przycupnęło w otoczeniu rozłożystych buków, przy wąskim przesmyku lasu, dzielącym halę szczytową od dużej stokowej polany. Budynek najładniej wygląda od południowej strony lub przy podejściu grzbietem od zachodniej strony . Widać wtedy przeszkloną werandę jadalni i specyficzny czerwony dach o ostrych krawędziach.

Atrakcyjność tego miejsca na budowę schroniska zauważono już dawno, lecz pierwsze wprowadziło pomysł w czyn niemieckie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "Naturfreunde" z Aleksandrowic. Wybudowało ono w roku 1926 schronisko drewniane, które szybko zostało jednym z najczęściej odwiedzanych obiektów w Beskidzie Śląskim. Bielski oddział PTT usiłował wybudować tu konkurencyjne schronisko, zakupił nawet w tym celu parcelę na hali szczytowej. Finansowe kłopoty a także zaangażowanie się w budowę obiektu w Zwardoniu spowodowały, że przedsięwzięcia nie zrealizowano. Po wojnie dopiero PTT przejęło schronisko poniemieckie - niestety dużo bardziej zrujnowane, jako że przez pewien czas służyło Wehrmachtowi za koszary. Budynek pozostał wyremontowany i udostępniony turystom. Gdy obiekt przejął cieszyński oddział PTTK, nastąpiła w okresie 1959-62 dalsza rozbudowa i modernizacja (została wybudowana m.in. okazała jadalnia), która nadała schronisku niniejszy kształt.

Sarenki

Sarenki, trochę wymarniałe....

 

Aga

Aga z patykiem

 

Lowell i źródełko

Źródełko

 

Aga na tle zapory

 

Ze źródełka przechodzimy do niemałej zapory!!!

 

Lowell

Lowell taki jakiś przykurczony?

 

Aga i kamienie

 

Szczątki dawnej osady....

 

Kryptoreklama

Kryptoreklama na wysokim poziomie,

 

Razem

 

Samowyzwalacz, jaka to dobra rzecz....

 

Schronisko na Błatniej

Przy schronisku..

 

Schronisko

 

Schronisko na Błatniej.

 

Kryptoreklama

A na dole jesienne liście...

 

źródło: 2beinspired.pl

      


Zobacz wszystkie zdjęcia z wycieczki!Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


wycieczka-do-doliny-piciu-stawlw-polskich

Wycieczka do Doliny Pięciu Stawów Polskich

wycieczka-na-bystr

Wycieczka na Bystrą

wycieczka-na-sarni-ska

Wycieczka na Sarnią Skałę

maa-wysoka-1388262062

Mała Wysoka