Strona główna  /  Wycieczki  /  Wycieczka na Czerwone Wierchy

Wycieczka na Czerwone Wierchy

Wycieczka na Czerwone Wierchy

Trasa: Dolina Kościeliska - Ciemniak (2096 m n.p.m) - Krzesanica (2122 m n.p.m) - Małołączniak (2096 m n.p.m) - Kopa Kondracka (2005 m n.p.m) - Kasprowy Wierch (1985 m n.p.m) - Kuźnice - Zakopane - Dolina Kościeliska
Data: Array
Uczestnicy:

 

Dolina Kościeliska uważana jest za najpiękniejszą wśród dolin Tatr Zachodnich. Jest jest obszerną o długości ok. 8 km. Na obszarze Doliny mieści się wiele jaskiń, z których udostępnione do zwiedzania są: Jaskinia Mylna, Jaskinia Raptowicka i Jaskinia Mroźna.

 

Wspinamy się coraz wyżej, mgła coraz mocniej się nasila, wiatr coraz mocniej wieje. Przed nami załamanie pogody i kilka godzin wędrówki. Wieje coraz bardziej, widzimy do 10 metrów. Rozpoczyna się mała walka z żywiołem górskim. Krzysiek jak zwykle dyktuje tempo... Nie straszna dla niego aura. Zaczynamy podejście pod pierwszy z Czerwonych Wierchów.

Na szlaku

Na szlaku

Ciemniak (2096 m n.p.m) zbudowany jest ze skał wapiennych i dolomitów. Już w połowie lata pędy rosnącego tutaj situ skucina zaczynają brunatnieć, nadając szczytowi zabarwienie o kolorze czerwonym. Na Ciemniaku ma miejsce załamanie głównej grani Tatr o 90°. Z masywu Ciemniaka od strony północnej spadają do Doliny Mułowej strome, lecz nieduże urwiska. Nazwa szczytu pochodzi prawdopodobnie od tej właśnie doliny, nazywanej kiedyś przez pasterzy Doliną Ciemną. Na zachodnim zboczu Ciemniaka znajduje się wlot do Jaskini Lodowej Litworowej.

 

2h15min za nami, przed nami Ciemniak...

2h15min za nami, przed nami Ciemniak...

 

Krzesanica (2122 m n.p.m) - szczyt w Tatrach Zachodnich, najwyżej położony szczyt grupy Czerwonych Wierchów, równocześnie również najwyżej położony polski szczyt zbudowany ze skał osadowych (wapienie, dolomity). Krzesanica znajduje się nad polską Doliną Miętusią i słowacką Doliną Cichą. Nazwa szczytu pochodzi od północnej ściany nazywanej krzesaną. W ścianę tę wcina się polodowcowy kocioł - wisząca Dolina Mułowa. W południowych ścianach odkryto kilka awenowych jaskiń.

 

Kopczyki

Voodoo People

 

Małołączniak (2096 m n.p.m) - Na wschód sąsiaduje z Kopą Kondracka, oddzielony od niej Małołącką Przełęczą, na zachód z Krzesanicą przez Litworową Przełęcz. Małołączniak zbudowany jest z wapieni i dolomitów, a szczytowa część pokryta jest warstwą granitu. Jest to dosyć dobrze wyodrębniony szczyt. Na południe jego zbocza spadają do słowackiej Doliny Cichej, na północ tworzy długie ramię, tzw. Czerwony Grzbiet oddzielający Dolinę Małej Łąki od Doliny Litworowej i Doliny Miętusiej. Czerwony Grzbiet posiada niewielkie stosunkowo nachylenie i płaski, długi wierzchołek, lecz niżej jego zbocza są podcięte stromymi urwiskami. W północnych zboczach Małołączniaka znajdują się najgłębsze jaskinie Tatr: Jaskinia Wielka Śnieżna, Jaskinia Śnieżna Studnia.

 Kopa Kondracka (2005 m n.p.m.) - szczyt w Tatrach Zachodnich należący do grupy Czerwonych Wierchów, najniższy z nich. Znajduje się w głównej grani Tatr, pomiędzy Suchym Wierchem Kondrackim, oddzielona od niego przełęczą Pod Kopą Kondracką i Małołączniakim, od jakiego oddzielona jest Małołącką Przełęczą. Przez szczyty te i przełęcze biegnie granica słowacko-polska. Poza tym Kopa Kondracka tworzy w stronę północną grzbiet łączący się przez Kondracką Przełęcz z Giewontem. Wschodnie stoki tego grzbietu spadają do Doliny Kondratowej, a zachodnie do górnej sekcji Doliny Małej Łąki. Od południowej, słowackiej strony poniżej Kondrackiej Kopy znajduje się Dolina Tomanowa Liptowska, będąca odgałęzieniem Doliny Cichej.

 

Giewont

Giewont

 

Kopa Kondracka zbudowana jest ze skał osadowych (wapieni i dolomitów). Część szczytowa, tak samo jak w wypadku pozostałych szczytów z tej grupy, pokryta jest granitową czapą. Granit i gnejsy występują w zasadzie na wysokości powyżej 1930 m n.p.m. Zbocza są porośnięte trawą, o niewielkim nachyleniu, wierzchołek kopulasty. Tylko od północno-zachodniej strony wcina się w nie kocioł lodowcowy, tzw. Koprowy Żleb.

Na szlaku

Na szlaku na Kasprowy

 

Na szlaku na Kasprowy Wierch, czekało nas najlepsze. Wiatr wiał niczym szalony, nawet Krzysiek, który jak wiadomo niczego się nie lęka, zaczął się zastanawiać nad dalszą drogą. Jednak nie w takim zamiarze postawiliśmy sobie cel, żeby z niego rezygnować. Fotografie nie oddają dramatycznej walki z żywiołem, ale i tym razem zwyciężyliśmy!!!

 

źródło: Czerwone Wierchy 2beinspired.pl


Zobacz wszystkie zdjęcia z wycieczki!Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


wycieczka-do-doliny-piciu-stawlw-polskich

Wycieczka do Doliny Pięciu Stawów Polskich

wycieczka-na-bystr

Wycieczka na Bystrą

wycieczka-na-sarni-ska

Wycieczka na Sarnią Skałę

wycieczka-do-morskiego-oka

Wycieczka do Morskiego Oka