Strona główna  /  Wycieczki  /  Wycieczka na Grzesia

Wycieczka na Grzesia

Wycieczka na Grzesia

Trasa: Dolina Chochołowska - Grześ - Dolina Chochołowska
Data: Array
Uczestnicy:

 

Grześ mieści się w Tatrach Zachodnich na wysokości 1653m n.p.m i zaliczany jest przeze mnie do szczytów przyjemnych pod względem zdobywania. Czyli, przy okazji wycieczki do Doliny Chochołowskiej obowiązkowy do zdobycia.

 

  Dolina Chochołowska i takie tam o Jarząbczym

 

Chochołowska
 

Z Bielska-Białej wyruszyliśmy PKSem o godzinie 4:35, skulona pozycja i niespokojny sen aż do obrzeży Zakopanego. W Zakopanym przesiadka na busa i u wylotu Doliny Chochołowskiej jesteśmy około godziny 8.00. Pogoda już od samego zaczątku zapowiadała się idealnie! Niebo bez chmur, lekka mgiełka unosiła się zjawiskowo nad Siwą Wodą płynącą w Dolinie. Dodaje to kolorytu i błędnie upewnia mnie, że dzisiejszego dnia pogoda będzie rewelacyjna.

 

Siwa Woda z mgiełką

 

Po niecałych dwóch godzinach dochodzimy do schroniska, jemy śniadanie, pijemy herbatę i kawę, przepakowujemy się do mniejszych plecaków, a resztę tobołów zostawiamy w schronisku. Wszak dzisiaj jest szansa na zdobycie Jarząbczego Wierchu (o Grzesiu będzie później). Smaruję twarz kremem, aby słoneczne promienie nie ingerowały w barwę mojej skóry, gdy niespodziewanie sielanka się skończyła. Zachmurzyło się i nie było już tak wesoło, krople deszczu zaczęły na nas spadać. Jednakże ustało, decyzja idziemy! Wszak pogodynka nie zapowiadała w dniu wczorajszym dłuższych opadów. Po 20 minutach wędrówki zaczęło się! Próbujemy przeczekać w lesie, jednak deszcz pada coraz mocniej i zapał zaczyna umierać. W takich warunkach nie warto iść na szczyt. Co prawda inni turyści są innego zdania, bo przecież mają parasole... Inni zapewne przemierzyli setki kilometrów nie po to aby siedzieć w schronisku. My robimy wycof do schroniska.

 Schronisko w Chochołowskiej jest jest bardzo fajne i przyjazne turystom. Jeśli nie byliście, to rekomenduję :) Rozlało się na amen. Pięć godzin przesiedziane w schronisku. O Jarząbczym zapominamy, gdy przestanie padać, spróbujemy zdobyć dziś Grzesia.
      

Szlak na Grzesia

 Między 16 a 17 godziną deszcz przestał padać, ruszamy w kierunku Grzesia. Jak podaje Józef Nyka, w swoim przewodniku "Tatry Polskie", ze schroniska na Grzesia jest około 1,10 h wędrówki żółtym szlakiem. Szlak nie jest wymagający. Powiedziałbym nawet, że mało interesujący - parę zakrętów, nieco kamienie, 80 procent szlaku w lesie. Jednak na szlaku sporo rozmawiamy i unikamy znużenia. Nader szybko docieramy na szczyt, jak na zawołanie zaczyna się coraz bardziej przejaśniać! Chmury deszczowe pozostały wyparte. System chmur na niebie wzbogaca panoramę tatrzańską widzianą z Grzesia. A widać z tego miejsca mnóstwo. Zwłaszcza Tatry Zachodnie.
  

    Wołowiec i Rakań na pierwszym planie
      

O Grzesiu kilka słów

 

Starobociański, Kończysta, Jakubina z Jarząbczym, Łopata

 

Grześ znajdujący się jest na wysokości 1653 m n.p.m. Czubek należy do poprzecznej, długiej północnej grani Wołowca odchodzącej od Wołowca na północ i określającej linię granicy polsko-słowackiej. Na wierzchołku ma swój koniec nadmieniony wcześniej żółty szlak. Na Grzesiu koniec swój posiadają też płaty kwarcowców, a zaczynają się skały krystaliczne. Partie wierzchołkowe są miękko zaokrąglone, porośnięte trawą i zarastające kosodrzewiną. Od roku 1992 na szczycie znajduje się drewniany krzyż wspominający o zgromadzeniach słowackich i polskich działaczy opozycyjnych w latach 1978-89. Na drodze szlaku przemycano dewocjonalia jak również religijną literaturę. Z Grzesia rozpościera się obszerny widok na Tatry Zachodnich, zwłaszcza piękny w czasie jesieni, gdy zbocza i grzbiety zabarwiają się posiadającym rudy kolor sitem skuciną, zmieniającymi się w czerwony kolor kępami borówek i żółtymi bliźniczki psiej trawki.

Krzyż na Grzesiu

Rozkoszujemy się widokami, porównujemy widoki z mapą. Spoglądamy na Jarząbczy Wierch, który być może już niebawem zdobędziemy! Czas powrotu do schroniska...

Galeria - Grześ


Zobacz wszystkie zdjęcia z wycieczki!Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


wycieczka-do-doliny-piciu-stawlw-polskich

Wycieczka do Doliny Pięciu Stawów Polskich

wycieczka-na-bystr

Wycieczka na Bystrą

wycieczka-na-sarni-ska

Wycieczka na Sarnią Skałę

wycieczka-do-morskiego-oka

Wycieczka do Morskiego Oka