Strona główna  /  Wycieczki  /  Wycieczka na Karb

Wycieczka na Karb

Wycieczka na Karb

Trasa:
Data: Array
Uczestnicy:

 

Wycieczka na Karb.

 

Kuźnice i Dolina Jaworzynka

 

Dolina Jaworzynka

 Kuźnice umiejscowione są w dolnej partii Doliny Bystrej na wysokości około 1000 m n.p.m. Dla wielu osób mogą się kojarzyć zwłaszcza z linową kolejką na Kasprowy Wierch, która w momencie pisania relacji była w trakcie remontu. Oczywiście aby zdobyć Kasprowy Wierch nie trzeba jechać kolejką, można wybrać jeden ze szlaków, który ma początek właśnie w Kuźnicach. My idziemy żółtym szlakiem, przez Dolinę Jaworzynkę na przełęcz Między Kopami.

Dolina Jaworzynka jest długa i nie jest zbyt szeroka, z trzech stron otoczona górskimi masywami: od wschodu Boczań i Skupniów Upłaz; od zachodu Czoła Jaworzyńskie, Zawrat Kasprowy, Czuba Jaworzyńska; od południa Kopa Magury, Wielka Królowa Kopa, Mała Królowa Kopa. Jej wschodnie stoki są bardzo strome. Znajdują się na nich charakterystyczne wapienne ostańce skalne. Kiedyś dolina była jednym z ośrodków pasterstwa w Tatrach. Bardzo ciekawy obraz doliny kształtuje się z przełęczy Między Kopami. Samo podejście na przełęcz jest nader ostre i dla mało wprawionych piechurów będą przydatne odpoczynki, w czasie jakich można podziwiać piękno tych rejonów.
      

Na Przełęczy Między Kopami

Przełęcz Między Kopami

 Po mniej więcej 2 h docieramy na przełęcz. Mieści się ona na wysokości 1449 m n.p.m. W tym miejscu schodzą się dwa szlaki z Kuźnic: żółty przez Dolinę Jaworzynkę oraz niebieski przez Boczań. Robimy w tym miejscu dłuższy odpoczynek połączony z intensywnym fotografowaniem okolicy.
      

W stronę Hali Gąsienicowej

 Dalsza droga wiedzie szlakiem niebieski do schroniska w Murowańcu. Jest to mniej więcej 25 minut do przejścia. Widoki, na tym odcinku, są imponujące. W kierunku południowym, za przełęczą, rozpościera się duży i płaski, porośnięty trawami teren określany Królową Równią. Z prawej strony szlaku pojawia się ogromna kopuła Kasprowego Wierchu. Agnieszka z pasją przyrodnika fotografuję tutejsza florę. Czym bliżej Hali Gąsienicowej, tym piękniejsze widoki.

Kościelec w tle

 

Czarny Staw Gąsienicowy

 Nie podążamy do schroniska Murowaniec, w drodze powrotnej tam zagościmy. Kierunek naszej wędrówki wiedzie prosto do naszego głównego celu - Czarnego Stawu Gąsienicowego. Droga wiedzie niebieskim szlakiem i będzie trwała mniej więcej 35 minut. Sam Czarny Staw jest jeziorem oligotrofonicznym. (bardzo ciężkie słowo). Określa to, że charakteryzuje się ono niską zawartością odżywczych substancji rozpuszczonych w wodzie i dobrym natlenieniem. Cała wyprodukowana materia organiczna ulega procesowi mineralizacji i powraca do obiegu, stąd mała ilość osadów. Staw umiejscowiony jest na wysokości 1622 m n.p.m. w cyrku polodowcowym (powstaje powyżej granicy wiecznego śniegu w wyniku erozyjnej działalności górskiego lodowca).

Wyspa na stawie

 Jego powierzchnia posiada 18 ha, a głębokość 51 m. Swoją nazwę zawdzięcza ciemnogranatowemu, a nawet czarnemu odcieniowi wody, związane z ocienianiem wód pobliskim szczytem i sinicami porastającymi przybrzeżne głazy. Na jeziorze, w okolicy jej północno-wschodniego brzegu znajduje się niewielka (310 m2) wysepka porośnięta kosodrzewiną. Porą zimową Staw jest całkowicie zamarznięty, a pokrywa lodu jest  spora, bo na przestrzeni widać zamarznięte niewielkie fale. Od wschodniej strony posiadamy widok w stronę Orlej Perci, z Czarnego Stawu wiedzie tam szlak na Zawrat i Skrajny Granat. Od strony zachodniej znajdują się ściany Kościelca. My właśnie idziemy w stronę Kościelca, a konkretniej na Karb. W tych pięknych okolicznościach przyrody, warto zrobić sobie w tym miejscu dłuższy odpoczynek.

 

W drodze na Karb

 Po długiej sesji zdjęciowej ruszamy na Karb szlakiem zielonym. Jak już wcześniej wspomniałem szlak ten wiedzie na Kościelec i dostarcza pięknych widoków w stronę polodowcowego cyrku, czyli w skrócie Czarnego Stawu. Podejście na Karb jest nader intensywne, lecz warte każdej kropli potu. Docieramy na Karb. Oto parę zdjęć zrobionych właśnie z tej okazji.

Czarny Staw z  Karbu

 

Zachodnia część Doliny Gąsienicowej

Agnieszka, w tle Kurtkowiec

 Na Karbie ma miejsce rozwidlenie szlaku. Szlak zielony kontynuuje swoją trasę na Kościelec, natomiast nas interesuje niebieski szlak w stronę Zielonego Stawu. W zachodniej sekcji Doliny Gąsienicowej znajduje się aż 19 stawów! Oto one: Zielony Staw, Litworowy Staw, Dwoisty Staw, Kurtkowiec, Czerwone Stawki, Gąsienicowe Długi Staw, Gąsienicowy Zadni Staw, Gąsienicowy Kotlinowy Stawek, Troiśniak - określany też Żabimi Stawkami, Dwoiśniak, Jedyniak, Dwoiśniaczek - dwa niewielkie stawki leżące ok. 100m na północ, poniżej stawu Kurtkowiec, Samotniak - stawek o przestrzeni 0,002 ha i głębokości 0,5 m, leżący na wysokości 1620 m n.p.m.

Jest to piękna część doliny, obfitująca w wiele pięknych miejsc. Dynamikę tego miejsca gwarantuje przepływająca strumykami woda. A same strumyki dają dużo ochłody w tak gorący dzień. Ta część trasy jest bardzo łatwa i przyjemna. Do Zielonego Stawu docieramy po 30 minutach, nie sumując odpoczynków.

 

Zielony Staw

 

 Zielony Staw umiejscowiony jest na wysokości 1672 m n.p.m. w kotle polodowcowym poniżej Skrajnej Turni. Jest to największy staw w tej sekcji Doliny Gąsienicowej. Przestrzeń jeziora wynosi 3,8 ha (długość 275 m, szerokość 238 m), głębokość 15,1 m. Wody jeziora charakteryzuje ogromna przeźroczystość (nawet do 10 m) i jasnozielone barwy wywołane niedużą ilością planktonu. W roku 1949 jezioro sztucznie zarybiono, wpuszczając do niego pstrągi. Z uwagi na ubóstwo planktonu większość ryb wyginęła.

My robimy w tym miejscu następny odpoczynek, podziwiając nader dobrze wyglądające pstrągi. Czujemy że nasze plecy i ramiona już powoli mają dość słonecznych promieni. Nasze kremy jednym słowem się nie spisały. Przed nami droga do Murowańca.  

Pstrąg w Zielonym Stawie

 

Murowaniec

 Z Zielonego Stawu musimy najpierw dojść do Szałasisk czarnym szlakiem. Absorbuje nam to mniej więcej 25 minut. Tutaj, w zimie, można wyjechać na Kasprowy Wierch kolejką linowo-krzesełkową Gąsienicową. Dalej idziemy żółtym szlakiem w stronę Murowańca. Za nami unosi się ogromna kopuła Kasprowego Wierchu oświetlana promieniami słońca. Po drodze mijamy ostatnie już stawki w naszej wyprawie - Dwoiśniak i Samotniak. Do Murowańca docieramy po 25 minutach. W schronisku życie tętni. My konsumujemy coś i robimy odpoczynek w tej gwarnej atmosferze, która przypomina nam co też dzieje się na dole, na Krupówkach w sezonie letnim.

Murowaniec

Droga powrotna

 Czas mija nieubłaganie, musimy opuścić tą cudowną dolinę i udać się w drogę powrotną do Zakopanego. Niebieskim szlakiem wracamy na Przełęcz Między Kopami, absorbuje nam to mniej więcej 35 minut. Na przełęczy wybieramy tym razem trasę przez Boczań do Kuźnic. Szlak z zaczątku wiedzie szczytami, aby następnie prowadzić nas lasem. Do Kuźnic docieram po 1 godzinie i 45 minutach. Trochę zmęczeni i głodni, myślimy nad obiadokolację na Pardałówce. Pozostało nam tylko mniej więcej 30 minut na dojście z Kuźnic na Pardałówkę. Po drodze stado owiec przecięło nam trasę. Pilnowane przez Bacę i trzy sympatycznie wyglądające psy. Zatarasowało nam drogę na chwilę. Oczywiście wzbudzając zainteresowanie przechodzących piechurów. Po 20 minutach odpoczywaliśmy już w pizzeri ratując nasze żołądki przed nadmiernym wygłodzeniem.

źródło: Czarny Staw Gąsienicowy 2beinspired.pl
      


Zobacz wszystkie zdjęcia z wycieczki!Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


wycieczka-do-doliny-piciu-stawlw-polskich

Wycieczka do Doliny Pięciu Stawów Polskich

wycieczka-na-bystr

Wycieczka na Bystrą

wycieczka-na-sarni-ska

Wycieczka na Sarnią Skałę

wycieczka-do-morskiego-oka

Wycieczka do Morskiego Oka