Strona główna  /  Wycieczki  /  Wycieczka na Rysy

Wycieczka na Rysy

Wycieczka na Rysy

Trasa:
Data: Array
Uczestnicy:

 

24 września jest ważną datą, o ile nawet nie najważniejszą w historii moich, a może nie tylko moich przygód z górami. Śmiało można powiedzieć, że to najambitniejsza wyprawa w tym roku. Przygotowania logistyczne trwały długi czas, uwzględnione pozostały nawet takie czynniki jak jesienne wykopki ziemniaków naszego kierownika oraz snowboardowe zawody w Nowym Targu. Kierownik wyprawy panował nad sytuacją i wszystko zostało doskonale zapięte na ostatni guzik. Wyruszyliśmy na Rysy!

 

szlakiem czerwony


Etap pierwszy naszej ekspedycje Palenica Białczańska - Wodogrzmoty Mickiewicza - Dolina Rybiego Potoku - Włosienica - Morskie Oko. Szlak koloru czerwonego, czas 120 min. Jest to mało atrakcyjna część wędrówki. Mniej więcej 2 godziny droga wiedzie asfaltem. Za pierwszym zakrętem pojawia się widok na Dolinę Białej Wody i Gerlach.

 Jednak mimo kilku leśnych przecinek droga jest jednostajna i nudna. Kolejne piękne widoki pojawiają się w okolicach Włosienicy, możemy zobaczyć Mnicha, Mięguszowieckie Szczyty i Rysy.

 

 

 Morskie oko

 

Morskie Oko

 
Docieramy do Morskiego Oka, jest godzina 9.00, panują idealne warunki atmosferyczne, lepszych nie mogliśmy sobie wymarzyć. Schronisko jest jeszcze puste, trwa w oczekiwaniu na tysiące ludzi, którzy już za moment będą się schodzić. Nas, na szczęście, już w tym miejscu nie będzie. Spokojnie konsumujemy śniadanie, kilka pamiątkowych fotografii i trzeba ruszać w dalszą drogę!

Etap drugi przebiega od Morskiego Oka do Czarnego Stawu. Szlak koloru czerwonego, czas 55 min. Malownicza trasa wokół stawu. Staw można "obejść" na dwa sposoby, udając się w prawą albo lewą stronę od schroniska na Morskim Oku.

 Na drugiej stronie stawu zaczyna się wspinaczka po kamiennych schodach do Czarnego Stawu.

 
Czarny Staw

 

Czarny Staw i Morskie Oko

Widok ze szlaku na Rysy.

Czarny Staw położony jest w kotle polodowcowym. Zbliżony jest kształtem do koła, znajduje się na wysokości 1581 m n.p.m, czyli 191 m wyżej aniżeli Morskie Oko. Powierzchnia wynosi 20,64 ha, maksymalna głębokość 76,4m. Bezpośrednio nad stawem wznoszą się ściany Kazalnicy. Jezioro przymknięte jest charakterystycznym progiem skalnym zbudowanym z mocno wygładzonych przez egzarację skał.

 Droga na Rysy

Agnieszka

Etap ostatni kieruje na Rysy. Szlak koloru czerwonego, czas 180 min. Na początku musimy obejść drugi tatrzański staw - Czarny Staw pod Rysami.

Jaskinia lodowa

Mijamy lodową jaskinię.

Następnie tysiące stopni skalnych kierujących na sam szczyt. A droga jeszcze daleka....

Lekkie zmęczenie, uzupełnianie płynów, i czas na spokojne oglądanie otaczającej przyrody. Dzisiaj jak na dłoni posiadamy dwa stawy tatrzańskie, schroniska już prawie nie możemy dostrzec...

 Najbardziej atrakcyjna część wędrówki - wspinanie po łańcuchach. Na trasie panuje duży ruch. Jesteśmy niedaleko celu... Coraz bardziej zaczyna wiać...

Rysy (2499 m n.p.m.) będące najwyższym szczytem polskich Tatr - są jednym z czterech wierzchołków. Najwyższy z nich leży całkowicie po słowackiej stronie i liczy 2503 m. Na liście najwyższych tatrzańskich szczytów znajduje się on na 15-stej albo 18-stej pozycji. Zaliczany jest do jednego z wielu szczytów Żabiej Grani stąd nazywano go Żabim Szczytem, potem posiadał nazwę Żabie Rysy, a wreszcie Rysy. Niektórzy myślą. że nazwa Rysy wywodzi się stąd, że spod wierzchołka biegnie żleb, a góra przez to wygląda jakby byłą porysowana. Nazwa pochodzi od pożłobionych zboczy całego kompleksu Niżnich Rysów, Żabiego Szczytu Wyżniego i Żabiego Mnicha. Utworzyli ją górale polscy i była ona używana co najmniej od początków XIX w.

Rysy

Widok z Rysów

 Szczyt zdobyty, jesteśmy prawie na 2500 m n.p.m. Bezcenne uczucie satysfakcji jak również najpiękniejsze widoki sprawiają, że nie myślimy o zmęczeniu.

 

Oczywiście bezcenna była również pomidorowa zupa na samym szczycie, gorący posiłek za sponsorowała nam Aga, teraz wiemy dlaczego Aga miała taki ogromny plecak! Dzięki!

 

Droga powrotna przebiegała tą samą trasą, małego stracha napędziły nam głazy spadające z Rysów i pomrukiwanie dzikich, nierozpoznawalnych zwierząt.

źródło: Rysy - 2beinspired
      


Zobacz wszystkie zdjęcia z wycieczki!Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


wycieczka-do-doliny-piciu-stawlw-polskich

Wycieczka do Doliny Pięciu Stawów Polskich

wycieczka-na-bystr

Wycieczka na Bystrą

wycieczka-na-sarni-ska

Wycieczka na Sarnią Skałę

wycieczka-do-morskiego-oka

Wycieczka do Morskiego Oka