Strona główna  /  Wycieczki  /  Zamek Orawski

Zamek Orawski

Zamek Orawski

Trasa: Bielsko-Biała - Żywiec - Korbielów - Namestowo - Oravsky Podzamok - Namestowo - Korbielów - Żywiec - Bielsko-Biała
Data: Array
Uczestnicy:

 

Zaskoczeniem moim była odległość, w jakiej mieści się Orawski Zamek względem Bielska-Białej. Taka perełka pośród zamków jest na wyciągnięcie ręki, tylko 90 km od Bielska-Białej.

 

Dojazd

 Z Bielska-Białej podążamy drogą krajową nr 69 w stronę Żywca, wiedzie ona do Zwardonia, dlatego szukamy w Żywcu odbicia na Korbielów, a ściślej na drogę numer 945. Przejeżdżamy przez Pewel, Jeleśnię, Krzyżową i dochodzimy do Korbielowa. Po przyjęciu układu z Schengen nie odczuwa się przejazdu przez granicę, jedyne co tam nas zatrzymało to kwestia wymiany waluty. Cóż po stronie słowackiej jedziemy droga numer 521, przejeżdżamy przez parę typowych słowackich pipidów i tutaj refleksja, że nasze pipidówy wyglądają lepiej ;). Pierwszym miastem na naszej drodze jest Namestovo, z wielkim jeziorem. Jezioro to jest bardzo dobrze widoczne z Babiej Góry, jaką nader często odwiedzamy. Samo Namestovo też nie robi wrażenia na nas, normalna mieścina bez obiektów godnych polecenia. Jedziemy dalej przez doliny, mijając następne słowackie wioski. Występuje tutaj nader interesująca zabudowa. Mianowicie przez parę kilometrów są tutaj tylko pola i nagle następuje zagęszczenie budynków mieszkalnych, które budowane są w bardzo niewielkiej odległości od siebie. Za Hrustinem wjeżdżamy w góry, parę serpentyn i zdobywamy wzniesienie, a następnie zjeżdżamy w dół w stronę naszego celu - Oravsky Podzamok. Sam zamek pojawia się tak nagle (do tej pory zasłania go las) i robi wrażenie swoimi rozmiarami. W tym miejscu znajdujemy parking - 50 Sk i idziemy zjeść drugie śniadanie oraz napić się dobrego piwa słowackiego (Kelt).
      

 

Historia zamku Orawskiego

 

Zamek Orawski

 

 Zamek prawdopodobnie powstał po najeździe tatarskim, który miał miejsce w roku 1241. W tych czasach, tereny te były częścią Królestwa Węgier. Jak można przypuszczać, decyzja o wybudowaniu zamku mogła posiadać dwa powody: zabezpieczenie wschodniej granicy kraju i zabezpieczenie drogi zmierzającej do Polski oraz utworzenie administracyjnego centrum dla Orawy.

W 1241 zamkiem zarządzał król węgierski Bela IV z rodu Balaszów.

W roku 1298 zamek został oddany możnowładcy Mateuszowi Czakowi Treńczańskiemu, po jego śmierci rządy sprawował Węgier Donczow.

Od roku 1335 obowiązki kasztelańskie piastował na zamku hrabia Leopold.

Od roku 1441 zamkiem władał Piotr Komorowski, Polak, "hrabia Liptowa i Orawy". Próba zdobycia wiedeńskiej korony spowodowała, że musiał odstąpić zamek i dobra na Orawie i Liptowie.

W 1482 roku Korwin podarował Orawę i Liptów swemu synowi z nieprawego łoża Janowi, mianując go hrabią.

W roku 1527 Ferdynand Habsburg podarował Orawę Aleksemu Thurzonowi, był to jednak pusty gest, gdyż zamek nie należał do darowującego.

W 1534 roku objął Orawski Zamek w posiadanie polski szlachcic Jan z Dębowca.

W roku 1549 Ferdynand Habsburg dołączył Orawę do swoich posiadłości i wydzierżawił zamek Siedlnickiemu za 18 337 złotych reńskich, jednak ten w roku 1556, na żądanie Ferdynanda, zmuszony był odstąpić go Franciszkowi Thurzonowi (bratu Aleksego). W roku 1574 zamek odziedziczył 8-letni syn Franciszka, Jerzy.

Początek wieku XVIII przynosi następne antyhabsburskie powstanie, na jakiego czele staną Franciszek II Rakoczy. Wojska Rakoczego zajęły całe górne Węgry, czyli dzisiejszą Słowację. Pod ich władaniem znalazł się też Zamek Orawski. Po upadku powstania i zawarciu pokoju w 1711 roku zamek wrócił do rąk spadkobierców Thurzonów.

W roku 1800 wybuchł pożar i w okresie paru dni zniszczył wszelkie części wykonane z drewna na zamku.

Po II wojnie upaństwowiono dawne majątki niemieckie i węgierskie na Słowacji. Zamek stał się własnością państwa. Zamek pełni rolę pamiątki narodowej i muzeum. Pokazana jest w nim historia samego zamku, jednak najwybitniej szczegółowo pokazano epokę Turzonów i czasy komposesoratu. Jest też ekspozycja przyrodnicza oraz etnograficzna Orawy. Należy napisać o rewelacyjnej kolekcji okazów ornitologicznych, zgromadzonej przez Antoniego Kocyana, leśniczego polskiego od 1870 r. pracującego w lasach Komposesoratu Orawskiego na węgierskiej wówczas Orawie. Zbiory przedstawiają nie tylko ptaki, stale osiadłe na Orawie, ale także zlatujące tam.

Z ciekawostek dotyczących zamku, można przytoczyć zamieszczone na stronie Wikipedii fakty związane z ekranizacją na zamku takich filmów jak Nosferatu - symfonia grozy Friedricha Wilhelma Murnau z 1922 roku. Nakręcono tutaj też jeden z odcinków "Janosika". Inne produkcje to: "Książę i Żebrak", "Kanclerz", "Tomasz Sokolnik".
     

Zwiedzamy zamek Orawski

 

Klamka bramy Orawskiego Zamku

 

 

 Wykorzystując niemałej siły Pani przewodnik otwiera wrota zamku. Klamka jak widać jest nader specyficzna, kojarząca się z mocami diabelskimi. Co ciekawe zamek jest zamykany na klucz i można go zwiedzać tylko z przewodnikiem. Koszt takiej imprezy to 120 Sk dorośli, a studenci 60 Sk. Do tego należy dodać dopłatę za używanie aparatu fotograficznego 50 Sk oraz kamery 100 Sk. Dzieci do lat 6 posiadają wolny wstęp. Pani przewodnik nie operowała co prawda naszym ojczystym językiem, jednak nie stanowiło większych problemów zrozumienie tego o czym opowiadała. Jedyny problem polegał na stosunkowo krótkim czasie na fotografowanie. By nie uwiecznić w kadrze oprowadzanej grupy należało ją albo wyprzedzić albo przeczekać. A Pani przewodnik wszelkie tajne przejścia zamykała na klucz, co groziło jasne że tak najgorszym - uwięzieniem w zamku. Pierwszym etapem naszej wędrówki był Zamek Dolny.
      

 

Zamek Dolny

 

Brama wejściowa Fot. Lowell

 

 Zamek Orawski złożone jest z trzech części: Zamku Dolnego, Zamku Średniego i Zamku Górnego. Od czasu do czasu właśnie z tego powodu mówi się o tym obiekcie jako o Zamkach Orwaskich. Oczywiście, najniżej położony jest Zamek Dolny. Charakterystycznymi obiektami, które mieszczą się w jego obrębie są: kościół barokowy z wieżą oraz pałac Thurzonów.
      

 

Kościół

 

 Ciągle idziemy za naszą Panią przewodnik, która wiedzie nas prosto do Pałacu Thurzonów. Muzealny wystrój wnętrza wspomnieć należy jest bogaty, jednak nie nadzwyczajnie bogaty. Jesteśmy w stanie zobaczyć wyeksponowane pokoje pałacu, stylowe meble, rzeźby, obrazy, narzędzia walki, trofea, zegar, łoże podwójne i dużo innych ciekawostek.

 
      

Zamek Średni

 

Schody

 

 Powyżej Zamku Dolnego znajduje się Zamek Średni. Poziom ten wyróżnia wieża czworoboczna oraz zabudowania dwóch tzw. pałaców wzniesionych przez Jana Korwina i Jan z Dębowca. Z tego poziomu jesteśmy w stanie oglądać z góry tzw. Dolny Zamek, który mi osobiście może kojarzyć się z podzamczem. Pani przewodnik wprowadza nas na dziedziniec, na który znajduje się studnia (lewy górny róg), oraz tunel. Okazuje się że, żeby dostać się na wyższe poziomy jesteśmy w stanie wyselekcjonować dwie drogi: wykorzystując wcześniej wspomniany tunel, lub po schodach na następne piętra.

Sala  Fot. Lowell

 

 

 Oczywiście decyduje o tym Pani przewodnik, której schemat trasy wymusza wędrówkę po schodach. Trzeba wspomnieć, że tutaj bardzo dobrze jest wyeksponowana skałą na, której znajduje się Górny Zamek. Prowadzą do niego wkomponowane w nią schody. Podążamy za nasza Panią przewodnik.

 

Agnieszka i Rafał

 W jednej z obszernych sal znajduje się ekspozycja dotycząca flory i fauny okolicznych rejonów, wzbogacona okazami ornitologicznymi zgromadzonymi przez Antoniego Kocyana. Znajdujemy się na najwyżej położonym piętrze Średniego Zamku przed nami następne schody do góry. Jednak.....
      

 

 

Zamek Górny

 

Zamek Górny

 

 Jednak niestety, ku naszemu ogromnemu rozczarowaniu Górny Zamek dostępny nie był do zwiedzania. W zasadzie najwybitniej interesująca część Orawskiego Zamku była niedostępna dla nas. Dopiero od 01.05 2008r część ta będzie dostępna i wejdzie w skład wycieczki oprowadzającej po Zamku Orawskim. Cóż, rozgoryczenie, zawiedzenie, a także kolejna przestroga na przyszłość.

Część Górna jest najstarszą częścią, wywodzi się z I połowy XIII wieku. Jest to stosunkowo wąska i wyniosła konstrukcja, zorientowana w kierunku wschód-zachód. Przez wkomponowanie zamku w skałę zdaje się on być niedostępny z zewnątrz. Skała, na której składa się zamek jest wygięta w stronę południową , spoglądając na zamek od strony wschodniej, zdaje się, że zamek powstał w tym miejscu wbrew logice i prawom fizyki. Niestety nie posiadamy fotografii wykonanej z tej właśnie strony.

 

 

Tunel

 

 

 Zawiedzeni udajemy się w dół, tym razem trasa przebiega przez tajemniczy tunel. Po drodze oczywiście cały czas słychać odgłosy pracującego aparatu i częstego naciskania przycisku migawki.
      

 

Orawski Zamek z zewnątrz

 

Orawski Zamek

 

 Górnego Zamku nie udało nam się zwiedzić. Jesteśmy w stanie za to oglądać go z zewnątrz, a najfajniej z dalszej odległości. W tym celu kierujemy nasze kroki na zachód i przechodzimy most na Orawie. Z tej strony też bardzo okazale prezentuje się skała, na której znajduje się zamek, jesteśmy w stanie oglądać strzelistą, bardzo smukłą konstrukcję Zamku Górnego. Wszystko to wznosi się nad nurtem Orawy. Powracamy na parking i jedziemy na znajdujące się w pobliżu wzgórze zobaczyć jak wygląda zamek z dalszej odległości. Niestety pora i układ słońca nie był dla nas korzystny, stąd zdjęcia robione pod słońce.
      


Zobacz wszystkie zdjęcia z wycieczki!Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


zamek-w-trencinie

Zamek w Trencinie

wycieczka-do-doliny-piciu-stawlw-polskich

Wycieczka do Doliny Pięciu Stawów Polskich

wycieczka-na-bystr

Wycieczka na Bystrą

wycieczka-na-sarni-ska

Wycieczka na Sarnią Skałę