Strona główna  /  Wycieczki  /  Zamek w Trencinie

Zamek w Trencinie

Zamek w Trencinie

Trasa: Bielsko-Biała - Cieszyn - Jablunkov - Cadca - Zilina - Trencin
Data: Array
Uczestnicy:

 

Trencin to dla mnie zakręcone miasto, stylowo posiadające chyba wszystko, wszystko to zmiksowane na niezłą papkę, jaką sobie zjemy.

 

Modernistyczny, komunistyczny czy zabytkowy Trencin?

 

Trencin - mieszanina styli Fot. Lowell

 

 Fotografia na górze nie oddaje w zupełności tego klimatu. Musicie mi wierzyć na słowo, że budynek po stronie prawej jest małym modernistycznym handlowym centrum, po lewej stronie komunistyczny  piętrowy sklep, przed nami kamienice, które można uznać jako zabytkowe. Taki wygląd posiada początek głównego deptaku w Trencinie. Osobiste odczucia - trochę inna bajka...

Szperając po internecie znalazłem fotografię nocną Trenczyna (Trencina). Fotografia ta powinna Ciebie zachęcić do zatrzymania się tutaj - fotografia. Mimo pomieszania styli, Trencin jest na prawdę ładny. W sąsiedztwie Trencina mieści się również uzdrowisko - Trencianske Teplice.

 

Słowackie piwo, tylko dlaczego bez procentów ;) Fot. Lowell

 

 Rafał ostatnio chwalił się, że uczy się języka słowackiego, więc trzeba gościa wykorzystać przy zamawianiu piwa w jednej z wielu kawiarni. Efekt można dojrzeć na [jednym ze zdjęć, jednej z fotografii,}, wniosek - Rafał opanował ponad 500 000 słów słowackich, jednak nie opanował najbardziej ważnego - bezalkoholicke. Jak to wszyscy mówią podróże uczą ;)

Oczywiście piwo wypiliśmy na świeżym powietrzu, na niewielkim placu, na jakim znajduje się bardzo interesująca fontanna. Będąca atrakcją w upalne dni dla dzieci.  

 

Sama fontanna Fot. Lowell

 

 My po skonsumowaniu Radegasta, ledwo stojący na nogach, zmierzamy w kierunku zamku!

 

Zamek w Trencinie

 

Wąskie uliczki prowadzące na zamek Fot. Lowell

 

 Do zamku kierują piękne, wąskie uliczki. A zamek góruje nad nimi tworząc wyjątkowy klimat dawnych, odległych czasów. A czasy kiedy powstawał rzeczywiście były odległe. Pomyślałabyś lub pomyślałbyś, że historia tego zamku może sięgać czasów Imperium Rzymskiego? Świadczy o tym napis o zwycięstwie II. rzymskiej legii nad Germanami przy Laugaritiu z 179 roku n.e.

Ten fascynujący nas Trencin, stylowa mieszanka i taka kopalnia historyczna. Zamek w Trencinie jest trzecim co do wielkości zamkiem na Słowacji (Zamek Oravski). Składa się z dolnej i górnej części, a wszystkiemu towarzyszą duże fortyfikacje. W górnym rejonie mieści się pałac, składający się tak na prawdę z paru budynków. Na środku wyrasta wieża centralna, która stanowi najwyżej położony punkt w mieście. Warto się na nią wybrać, aby dojrzeć zachwycające panoramy miasta.

 
      

Coraz bliżej... Fot. Lowell Fot. Lowell

 

 Zamek był siedzibą sławnego "pana Wagu i Tatr" - Matúša Čáka, stąd też dominująca wieża jest nazwana Wieżą Matúša. To dzięki niemu pojawiły się te górujące nad miastem i również w mieście obiekty. Na podwórzu mieści si słynna studnia, z jaką wiąże się legenda o wielkiej miłości księcia tureckiego Omara i rewelacyjnej Fatimy, jaką mógł wykupić z niewoli wykopaniem studni w skale.

Obecnie na zamku mieści się muzeum, można w nim podziwiać wiele przedmiotów mówiących o historii tego regionu. Znajdziesz w tym miejscu wystawę mebli, obrazów i broni jak również archeologiczne znaleziska. Dla osób, które żywo nie interesują się tematem, trochę wieje nudą.
      

 

Katapulta ma zamku w Trencinie Fot. Lowell

 

 Dla nas do przełknięcia najgorsza była bardzo obszernie eksponowana galeria obrazów. W naszej galerii nie mogłem odmówić sobie przyjemności umieszczenia jednego z tych arcydzieł. Możecie mi uwierzyć, lub nie, zaliczana jest do jednej z ładniejszych postaci ! Andrzej raz po raz mówił o walniętej perspektywie, o walniętych proporcjach i retorycznie pytał: Kto to malował? Myślę, że obecnie każdy będzie chciał z ciekawości przynajmniej dojrzeć te walnie perspektywy.
      

Przykład malarstwa... Fot. Lowell

 

 Najstarszym budynkiem jest rotunda wykonana z kamienia, która muszę przyznać musiała kiedyś wyglądać pięknie. Dzisiaj pozostały tylko kamienne fundamenty.

Po godzinie oglądania różnych fajnych i mniej fajnych eksponatów. Tak w ogóle, co to za słowo "fajny"? Idziemy w kierunku najwyższego punktu miasta - wieży centralnej.
      

 

Panorama Trencina

 

Trencin i Biele Karpaty Fot. Lowell

 

 Największą frajdą, bez cienia wątpliwości jest zdobycie wieży centralnej i co tutaj mówić - rozkoszowanie się widokiem jaki nam oddaje. Jest to najwyżej położony punkt w mieście, więc wszystko mamy jak na dłoni. Pomyślmy ten trenciński galimatias jesteśmy w stanie podziwiać z góry. Główna aleja (miasto dolne) przechodząca przez miasto wygląda jakby była przyozdobiona tropikalnymi palmami.palmami z tropików. Będziemy mieli okazję dojrzeć je z bliska, wracając do samochodu. Ta część miasta może się podobać, gdyż dookoła alei zabudowę stanowią budynki z czerwonymi dachami. Ani innowacyjny, ani komunistyczny styl nie wdarł się w tą część miasta. Aleja jest na prawdę piękna. Na lewo mamy już niezłe wymieszanie nurtów. Bardziej w prawo mamy piłkarski stadion, dwa baseny, most kolejowy na rzece Vag. Patrząc dalej, przeważają Biele Karpaty. Niestety ten pięknie wyglądający szczyt w tle nie pozostał rozpoznany, za nim mieści się szczyt Chabovej. A dalej już mamy Czechy. Po stronie prawej mamy już charakterystyczną architekturę miejską na czele z magazynami i supermarketami.
      

 

Główna aleja w Trencinie Fot. Lowell

 

Stare miasto w Trencinie Fot. Lowell

 

 W przeciwnym kierunku niż miasto (patrząc na południe), jesteśmy w stanie dojrzeć szczyt Ostrego Wierchu. Czyli jednym słowem góry, jakich Słowacji nie brakuje.

Opis opisem, jednak bardzo dobrze sprawdzić go z mapą, a następnie urealnić.

Schodzimy z tej wieży, bo jeszcze nas zawieje. A Rafał szykuje następny zamek do zwiedzenia!
      

 

Palmowa aleja Trencina Fot. Lowell

 

 Podobnie jak pisałem do tej pory powrotna droga do samochodu przebiegała główna aleją miasta. Jak ona wygląda z dołu, można dojrzeć na zdjęciu.


Zobacz wszystkie zdjęcia z wycieczki!Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


zamek-orawski

Zamek Orawski

wycieczka-do-doliny-piciu-stawlw-polskich

Wycieczka do Doliny Pięciu Stawów Polskich

wycieczka-na-bystr

Wycieczka na Bystrą

wycieczka-na-sarni-ska

Wycieczka na Sarnią Skałę