Strona główna  /  Miejsca  /  Zapora w Wapienicy im. Ignacego Mościckiego

Zapora w Wapienicy im. Ignacego Mościckiego

Zapora w Wapienicy im. Ignacego Mościckiego

 

Zapora wodna im. Ignacego Mościckiego jest to ziemno-betonowa zapora wodna wybudowaną w latach 1929-1932 na rzece Wapienica oraz potoku Barbara w miejscowości Wapienica (dziś dzielnicy Bielska-Białej). Zbiornik powstały przez spiętrzenie wody nosi nazwę jezioro Wielka Łąka.

 

Zbiornik znajduje się w Dolinie Wapienicy i otoczony jest z każdej strony wzniesieniami Beskidu Śląskiego. Po stronie zachodniej i północnej znajduje się: Palenica, Wysokie i Przykra, a od południa i wschodu  góry: Stołów i Szyndzielnia.

Budowlany projekt zapory w Wapienicy powstał w  1911 r., a wysunięto go podczas prób rozwiązania problemu zaopatrzenia w wodę prędko rozwijającego się Bielska. Jednak dopiero w 1929 r rada miejska Bielska podjęła decyzję na powierzenie budowy zapory katowickiemu oddziałowi firmy Dycherhoff und Widman z Drezna. Koszt budowy zapory, oddanej do użytku 26 czerwca 1932 r. i nazwanej Zaporą im. Prezydenta Ignacego Mościckiego, wyniósł 13 mln współczesnych złotych, co było równowartością blisko 2,6 mln dolarów. Na ten czas Zapora Wapienicka była jednym z najnowocześniejszych tego gatunku obiektów w Europie.

Długość zapory, wykonanej w formie prostej, betonowej tamy, wynosi 309 m. Podwyższenie korony zapory w 1944 r. o 1 m, do aktualnej wysokości 23 m, spowodowało wzrost pojemności zbiornika o ponad 100 tys m2. Aktualnie zbiornik, mieszczący się na wysokości 478 m n.p.m., zawiera powierzchnię 24 ha, maksymalną głębokość 22 m i pojemność ok. 1,3 mln m2.

Ze względu na przeznaczenie zbiornika (pobór wody do celów konsumpcyjnych), jego brzegi są niedostępne dla ludności (zbiornik objęty jest bezpośrednią strefą ochrony sanitarnej), zaś zlewnie potoków: Wapienica, Barbara i Żydowskiego stanowią ścisłą strefę ochronną.

Woda znajdująca się w zbiorniku pod względem chemiczno-fizycznym jak również bakteriologicznym odpowiada normom dla wód o I kategorii czystości. Ten stan utrzymuje się od roku 1993. Nie stosuje się tutaj w żadnej formie gospodarki rybackiej a także występuje zakaz uprawiania sportów wodnych. Mieszczą się tutaj również stacje filtrów, które oczyszczają wodę dla celów komunalnych.

Techniczne dane zapory:

  • długość tamy - 309 m
  • wysokość tamy - 23 m
  • powierzchnia lustra wody - 24 ha
  • objętość - 1,3 mln m2 wody
  • powierzchnia zlewni - 10,76 km2

żródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Zapora_w_Wapienicy_im._Ignacego_Mo%C5%9Bcickiego
Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


czupel

Czupel

magurka-wilkowicka

Magurka Wilkowicka

rogacz-kczupla

Rogacz (k.Czupla)

groniczki

Groniczki